A grúz női sakkozás fekete napja volt a Batumiban zajló GP-verseny ötödik játéknapja. Nana Dzagnidze, Bela Hotenasvili és Lela Dzsavahisvili is vereséget szenvedett. Nino Bacsiasvili azonnali nyerést is kihagyott az ukrán exvilágbajnoknő, Marija Muzicsuk elleni partijában, elremizte az oly könnyen nyerhető játszmát. A francia Almira Szkripcsenko félpontos előnnyel vezet Olga Girja, Valentyina Gunyina és Anna Muzicsuk előtt.

gp_front_mini

Batumiban a vasárnapi pihenőnap után négy világos színnel elért győzelemmel folytatódott a 2015/16-os Grand Prix-sorozat harmadik tornája. A sakktörténelemben az ötödik játéknapra a grúz női sakkozás fekete napjaként emlékezhetünk majd, hazai pályán nagymesternőik három játszmát is vesztettek. Korán eldőlt a partiig még nyeretlen kínai Zhao Xue és Nana Dzagnidze ütközete. Zhao Xue gyors akcióval büntette meg az olimpiai bajnoknő hibáját, a királyszárnyi támadása döntő előnyt adott.

_MG_2739

A francia Almira Szkripcsenko első helye, félpontos vezetése Élő-pontjának tükrében meglepetésként tűnhet, de láthatóan remekül felkészült a viadalra. Bela Hotenasvilivel a Caro-Kann védelem egyik jól ismert változatában vívott elméleti párbajt, a védekezésben Bela nem jeleskedett, időzavarban nem találta meg egyetlen esélyét.

_MG_3014

A grúzok számára különösen fájdalmas volt, hogy Nino Bacsiasvili mentőövet dobott az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuknak, nagyon egyszerű fonalas nyerést hagyott ki.

Kisebb krimiként is jellemezhetném Valentyina Gunyina és Lela Dzsavahisvili összecsapását. A grúz sakkozónő előnyös pozícióban nagyot hibázott, majd a háromszoros olimpiai bajnoknő elrontotta nyerőnek vélt állását, Lela azonban nem tudott élni a lehetőséggel.

Az orosz Olga Girja az örmény Elina Danieljanra mért vereséget, ez már harmadik győzelme volt, igaz két vereség is a számláján.

Az ukrán Anna Muzicsuk és az orosz Alekszandra Kosztenjuk partija lépésismétléssel ért véget, mindketten örülhetnek, s egyúttal szomorkodhatnak is…

Az 5. forduló eredményei:
Anna Muzicsuk (ukrán, 2555) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2557) döntetlen (Szicíliai védelem, 30)
Almira Szkripcsenko (francia, 2453) – Bela Hotenasvili (grúz, 2493) 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 50)
Valentyina Gunyina (orosz, 2497) – Lela Dzsavahisvili (grúz, 2489) 1 – 0 (Vezércsel, 72)
Zhao Xue (kínai, 2504) – Nana Dzagnidze (grúz, 2535) 1 – 0 (Angol megnyitás, 51)
Nino Bacsiasvili (grúz, 2476) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2561) döntetlen (Vezércsel, 57)
Olga Girja (orosz, 2442) – Elina Danieljan (örmény, 2445) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 43)